Moc agregatu prądotwórczego
Wybierając agregat, trzeba zadbać o to, aby wybrany model było w stanie zasilić wszystkie urządzenia, które jednocześnie mają być do niego podłączone. To prosta zasada i sprawdza się ona zarówno przy dobieraniu małych przenośnych agregatów walizkowych, jak i większych stacjonarnych urządzeń. Warto mieć na uwadze to, że zaleca się, aby moc znamionowa agregatu prądotwórczego była wyraźnie wyższa niż zakładany nominalny pobór prądu.
Różnica pomiędzy mocą znamionową powinna być tym większa, im wyższe jest obciążenie generatora. W przypadku dużych agregatów stacjonarnych zasilających rozbudowane instalacje domowe zaleca się stosowanie urządzeń o mocy znamionowej przekraczającej moc równocześnie zasilanych odbiorników nawet dwukrotnie. Wynika to z wysokich wartości prądu rozruchowego, który pobierają niektóre urządzenia w trakcie ich uruchamiania. W razie problemu z doborem agregatu zachęcamy do kontaktu z naszym działem obsługi klienta.
Jaki rodzaj paliwa będzie najlepszy do zasilania agregatu prądotwórczego?
Na rynku oferowane są agregaty prądotwórcze z jednostkami napędowymi zasilanymi benzyną, olejem napędowym i gazem. Wybierając agregat, warto kierować się względami ekonomicznymi i dostępnością danego rodzaju paliwa.
- Agregaty prądotwórcze zasilane benzyną – to zdecydowanie najpopularniejsza kategoria urządzeń. Benzyną zasilane są dobre prądotwórcze agregaty przenośne i stacjonarne.
- Agregaty z silnikami diesla – jest to rozwiązanie charakterystyczne do mocnych budowlanych i przemysłowych agregatów prądotwórczych. Świetnie sprawdzają się na placach budowy i wszędzie tam, gdzie poziom hałasu generowanego przez jednostkę napędową nie stanowi ograniczenia.
- Gazowe agregaty prądotwórcze – dostępne są przenośne i stacjonarne urządzenia z jednostkami na gaz LPG oraz duże stacjonarne agregaty na gaz ziemny LNG, które stanowią alternatywę dla modeli z silnikami diesla.
W przypadku prostych przenośnych i stacjonarnych generatorów do zastosowań domowych najlepszym wyborem wydają się ciche agregaty prądotwórcze z silnikami na benzynę lub LPG. Do zastosowań przemysłowych i zasilania instalacji w obiektach komercyjnych, medycznych i publicznych rekomenduje się stosowanie potężnych agregatów stacjonarnych z jednostkami diesla lub agregat gazowy LNG.
Jak ważny jest poziom hałasu generowanego przez pracujący agregat?
Kupując agregat, warto wybrać urządzenie generujące możliwie niski poziom hałasu. Cichy agregat prądotwórczy to mniejsza uciążliwość podczas realizacji prac budowlanych czy remontowych oraz w trakcie korzystania z zasilania awaryjnego w domu lub firmie.
Agregat przenośny czy stacjonarny – co będzie lepsze?
W zasadzie każdy agregat można uznać za przenośny. Nawet największe urządzenia są dostępne w zabudowie kontenerowej, co pozwala na ich transport w praktycznie dowolne miejsce.
- Agregaty stacjonarne – sprawdzą się jako urządzenia do awaryjnego zasilania instalacji medycznych, przemysłowych i domowych. W przypadku takiego zastosowania agregat zazwyczaj montuje się w odpowiednio przygotowanym miejscu na stałe.
- Agregat przenośny – to rozwiązanie umożliwiające zasilanie urządzeń tam, gdzie nie ma dostępu do prądu z sieci. Sprawdzi się na działce, w ogrodzie, na placu budowy czy podczas organizacji różnego rodzaju wydarzeń i akcji ratunkowych.
Kupując agregat przenośny, warto rozważyć wybór modelu walizkowego. Jeżeli potrzebne jest urządzenie o większej mocy, to dobrym rozwiązaniem mogą okazać się modele wyposażone w kółka lub wózek. Duże agregaty mobilne dostępne są także jako urządzenia zabudowane na podwoziu przyczep. To wygodny sposób na transport ciężkich agregatów o znacznej mocy, które często są stosowane przez wykonawców robót budowlanych i instalacyjnych oraz przez służby takie jak straż pożarna czy policja.
Czy urządzenie powinno generować prąd trójfazowy?
Kupując agregat przenośny lub stacjonarny, warto zadać sobie pytanie, czy potrzebujemy awaryjnego zasilania trójfazowego. Jeżeli tak, to trzeba zdecydować się na model trójfazowy. Warto pamiętać, że trójfazowe agregaty prądotwórcze generują także prąd jednofazowy, co pozwala także na zasilanie odbiorników na 230 V.
Czy agregat powinien być wyposażony w regulator napięcia?
W sprzedaży dostępne są agregaty wyposażone w regulator napięcia oraz prostsze modele bez regulatorów. Do zasilania wielu elektronarzędzi, pomp i innych urządzeń wystarczą proste modele bez regulatorów. Takie agregaty sprawdzają się na budowach czy podczas realizacji prac na działce lub w ogrodzie. W niektórych przypadkach lepiej zastosować agregat prądotwórczy z regulatorem, który stabilizuje parametry zasilania i chroni wrażliwe odbiorniki przed uszkodzeniami, do których może dojść na skutek zasilania ich prądem o niewłaściwych parametrach. Dobry agregat prądotwórczy powinien być wyposażony w elektroniczny regulator napięcia AVR.
Czy warto zastosować automatykę do samoczynnego załączenia rezerwy?
Agregat to nie tylko urządzenia do zasilania odbiorników tam, gdzie brakuje dostępu do prądu sieciowego. W przypadku zastosowania agregatu jako rezerwy zasilania warto rozważyć inwestycję w dodatkową automatykę do załączania zasilania awaryjnego, gdy tylko nastąpi zanik lub pogorszenie parametrów prądu sieciowego. To rozwiązanie, które uruchamia agregat, nie angażując użytkownika.