Agregaty prądotwórcze mogą mieć wiele różnych zastosowań. Są wykorzystywane w przemyśle, budownictwie, ratownictwie oraz w gospodarstwach domowych. Kupując agregat, trzeba dobrać urządzenie o odpowiedniej mocy i dopasowane do warunków w miejscu użytkowania. W domu, ogrodzie, warsztacie fachowca i firmie budowlanej najlepiej sprawdzą się lekkie agregaty przenośne. Do zasilania urządzeń w lokalizacji, w której brakuje dostępu do energii z sieci lub jako awaryjne źródło zasilania na wypadek przerw w dostawach energii, lepiej wybrać agregat stacjonarny.

Kiedy wybrać prądotwórczy agregat przenośny, a kiedy lepiej sprawdzi się stacjonarny?

Agregat dobiera się do zapotrzebowania na energię – tak, aby można było zasilić wszystkie urządzenia, z których zamierza się korzystać. Przenośne agregaty prądotwórcze mogą mieć różne rozmiary i generować większą lub mniejszą moc. Można je stosować do zasilania elektronarzędzi lub innych odbiorników o różnym poborze mocy.

Agregaty przenośne sprawdzają się na kempingu, w ogrodzie czy na placu budowy. Wykorzystuje się je też jako awaryjne źródło energii do zasilania kluczowych urządzeń domowych i oświetlenia w przypadku awarii lub przerwy w dostawie do prądu z sieci.

Agregaty stosowane jako awaryjne źródło zasilania zazwyczaj montuje się na stałe w odpowiednim miejscu. W przypadku stacjonarnych agregatów do zasilania awaryjnego coraz częściej stosuje się automatykę, która w razie zaniku napięcia sieciowego uruchamia agregat i przywraca zasilanie najważniejszych urządzeń.

Przenośne agregaty prądotwórcze

Małe agregaty prądotwórcze to doskonałe sposób na uzyskanie dostępu do jakościowej energii elektrycznej dosłownie wszędzie. Można stosować je na placach budowy, w plenerowych instalacjach tymczasowych, w ogrodach i wszędzie tam, gdzie brakuje dostępu do sieciowej energii elektrycznej i można zastosować agregat z jednostką spalinową.

Przenośny agregat prądotwórczy o odpowiedniej mocy można stosować m.in.:

  • do zasilania elektronarzędzi i urządzeń w miejscach z ograniczonym dostępem do energii sieciowej,
  • jako źródło energii na placu budowy,
  • do zasilania pomp i innych urządzeń przemysłowych zasilanych energią elektryczną w miejscach, w których brakuje dostępu do prądu z sieci.

Rodzaje przenośnych agregatów prądotwórczych

Do zasilania elektronarzędzi i innych urządzeń o niewielkim poborze prądu w miejscach, gdzie brakuje dostępu do energii, najlepiej sprawdzają się małe przenośne agregaty prądotwórcze. W ofercie naszej firmy dostępne są urządzenia tego typu o różnej mocy, wadze i konstrukcji.

  • Przenośny agregat prądotwórczy – to urządzenie mobilne, które można przenieść i ustawić w dowolnym miejscu. W sprzedaży dostępne są zarówno małe walizkowe agregaty przenośne, jak i większe generatory, których przenoszenie może wymagać zaangażowania dwóch osób. Przenośne agregaty prądotwórcze są dostępne jako generatory prądu jednofazowego i trójfazowego.
  • Mały agregat prądotwórczy – może generować energię o mocy do kilku kW. Niektóre modele są dostępne w obudowach z kółkami lub na wózkach, co znacznie ułatwia ich przemieszczanie.
  • Walizkowy agregat prądotwórczy – to najmniejszy i najbardziej mobilny agregat prądotwórczy stanowiący doskonałe rozwiązanie do zasilania elektronarzędzi, oświetlenia i innych urządzeń na 230 V tam, gdzie są one najbardziej potrzebne. Niewielkie rozmiary i niska waga to charakterystyczne cechy walizkowych agregatów prądotwórczych.

Agregaty stacjonarne

Gdy agregat służy jako generator zasilania awaryjnego, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie urządzenia stacjonarnego. Jeżeli parametry na to pozwalają, mały agregat przenośny z powodzeniem można zamontować na stałe jako stacjonarne zasilanie awaryjne. Często małe agregaty prądotwórcze montuje się w kotłowniach domów jednorodzinnych i wykorzystuje do awaryjnego zasilania urządzeń ogrzewczych. Duże stacjonarne agregaty prądotwórcze stosuje się w wielu firmach, szpitalach i obiektach komercyjnych. Służą one jako zasilanie awaryjne i zabezpieczają dostęp do energii w razie problemów z prądem z sieci.