Domowy agregat prądotwórczy powinien mieć wystarczająco dużo mocy, aby zasilić wybrane urządzenia elektryczne. W przypadku agregatów do zasilania odbiorników o niewielkim poborze prądu wystarczającym rozwiązaniem mogą okazać się małe agregaty o mocy 2,5 kW. Gdy trzeba więcej energii, konieczny będzie montaż mocniejszego urządzenia. Warto wiedzieć, że agregaty mogą zasilać zarówno urządzenia na prąd jednofazowy, jak i mocne odbiorniki trójfazowe.

Co sprawdzić, aby dobrać odpowiedni agregat do domu?

Decydując się na zakup agregatu prądotwórczego do domu, trzeba wziąć pod uwagę wiele kryteriów. Urządzenie musi zapewnić zasilanie kluczowych odbiorników, powinno być też dopasowane do miejsca, w którym zostanie zamontowane. Jednym z częściej wybieranych rozwiązań do domów są agregaty do awaryjnego zasilania automatyki pieców centralnego ogrzewania. Coraz częściej zasilanie awaryjne zasila też inne urządzenia domowe, a nawet całą instalację elektryczną.

Jaki agregat do pieca C.O., pompy ciepła i warsztatu?

Rozważając montaż mocnego agregatu do zasilania pompy ciepła, warto zastanowić się nad tym, czy nie warto zapewnić zasilania awaryjnego także innym urządzeniom w domu. Coraz częściej właściciele gospodarstw domowych decydują się na montaż mocnych urządzeń, które zasilają dosłownie całą domową instalację dokładnie tak jak energia sieciowa. Standardem stają się instalacje z zasilaniem awaryjnym wyposażonym w agregat 40 kW czy agregat 80 kW. Nikogo już nie dziwi układ zasilania awaryjnego wyposażony w agregat prądotwórczy o mocy 150 kW czy agregat 200 kW. Agregat 150 kW lub mocniejszy agregat prądotwórczy 200 kW to urządzenia, które z powodzeniem zasilą także odbiorniki firmowe czy warsztatowe.

Jak dobrać moc agregatu prądotwórczego do domu?

Dobór agregatu do zastosowań domowych może okazać się dość skomplikowany. W sprzedaży dostępnych jest wiele urządzeń, które znajdują zastosowanie w polskich domach i garażach. Agregat domowy coraz częściej pełni funkcję zasilania awaryjnego i staje się integralnym elementem domowej instalacji elektrycznej. Jak dobrać moc takiego urządzenia? Wystarczy znać pobór prądu urządzeń, które w razie potrzeby będą zasilane agregatem i dobrać generator, którego moc znamionowa nie jest mniejsza niż łączna moc odbiorników. Wydaje się proste, ale warto wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych zaleceń.

Sprawdź łączną moc urządzeń, które mają być zasilane agregatem

Dobierając agregat prądotwórczy do domu, powinno się określić moc wszystkich urządzeń, które w razie potrzeby, będą zasilane z agregatu. Zsumowana moc urządzeń nie powinna przekraczać mocy znamionowej domowego agregatu. Co więcej, zaleca się stosowanie agregatów o mocy znamionowej znacznie wyższej niż moc znamionowa równolegle zasilanych odbiorników, aby uniknąć problemów z jakością i ciągłością zasilania awaryjnego w momentach, gdy uruchamiane są kolejne podłączone do niego urządzenia.

Wybierz urządzenie z zapasem mocy w stosunku do poboru, jaki będą generować odbiorniki

Z doświadczeń użytkowników prądotwórczych agregatów domowych, które awaryjnie zasilają kluczowe urządzenia instalacji ogrzewczej, alarmowej, a nawet całą domową instalację elektryczną, wynika, że najlepszym rozwiązaniem jest montaż urządzeń o mocy wyraźnie wyższej niż pobór prądu, jaki generują jednocześnie uruchomione odbiorniki. Rozwiązaniem gwarantującym utrzymanie stabilnych parametrów zasilania jest montaż agregatu o mocy znamionowej dwukrotnie przekraczającej pobór generowany przez zasilane urządzenia.

Dlaczego zapas mocy agregatu prądotwórczego jest taki ważny?

Zapas mocy generatorów prądotwórczych do zastosowań domowych wydaje się stosunkowo niewielki w porównaniu do generatorów przemysłowych, w których stosuje się agregaty o mocy znamionowej nawet dziesięciokrotnie przekraczającej moc znamionową odbiorników. Konieczność stosowania urządzeń z zapasem mocy wynika z wartości prądów rozruchowych odbiorników, które w momencie uruchamiania zużywają nawet kilkakrotnie więcej energii niż w okresie normalnej pracy. Ważne jest, aby domowy agregat prądotwórczy był w stanie zasilić wszystkie podłączane do niego urządzenia w momencie rozruchu.

Wybierz dobre miejsce na montaż agregatu domowego

Planując montaż agregatu prądotwórczego, warto wiedzieć, że zaleca się montaż urządzenia jak najbliżej przyłącza i rozdzielni, aby ograniczyć straty generowane przez połączenie kablowe. W przypadku problemu z doborem agregatu dopasowanego do państwa potrzeb zachęcamy do kontaktu z naszym działem sprzedaży. Nasi pracownicy chętnie podpowiedzą, co sprawdza się w podobnych warunkach. Doradzimy, jak dobrać agregat do pieca centralnego ogrzewania czy pompy ciepła lub innych odbiorników, a nawet do całej domowej instalacji elektrycznej.