Zadaniem systemu samoczynnego załączania rezerwy (SZR, ATS) jest samoczynne uruchomienie agregatu prądotwórczego po zaniku napięcia z sieci. Jest to szafa z układem styczników, rozłączników lub przełącznikiem, która współpracuje z agregatem odcinając prąd z sieci i podając na obiekt napięcie z generatora.

  

Rodzaje szaf SZR.

Szafy SZR można podzielić ze względu na typ zastosowanego aparatu, jak i również typ obsługiwanego agregatu. Dla silników benzynowych SZR pełni nieco inne funkcje niż dla agregatów z silnikiem diesla, gdyż cykl uruchamiania silnika gaźnikowego wymaga innych czynności, jak np. operowanie siłownikiem ssania. W przypadku agregatów przemysłowych z silnikami diesla zadanie szafy SZR może się sprowadzać wyłącznie do wysłania sygnału start/stop do sterownika agregatu, w wersjach uproszczonych, nawet sterowniki zamontowane w agregatach są w stanie zarządzać aparatami zamontowanymi w szafach SZR.

 

Zastosowanie systemu SZR

Szafy SZR stosuje się w obiektach, gdzie wymagane jest natychmiastowe podanie napięcia z agregatu na odbiory. W przedsiębiorstwach lub w budynkach użyteczności publicznej często stosuje się skomplikowane układy SZR, które mają za zadanie ciągłe monitorowanie sieci. Układy te można dostosować do potrzeb użytkownika, ustawić parametry w których układ rezerwy się uruchomi lub zostanie wyłączony. Natomiast miejsca takie jak domy jednorodzinne, w których użytkownik chce zainstalować układ automatyki z szafą SZR nie wymagają inwestowania w skomplikowanie rozwiązania. Wystarczy prosty układ, który będzie monitorował zanik i powrót napięcia oraz będzie sterował agregatem odpowiednio do sytuacji.

Zasada pracy SZR

Zarówno w wersjach uproszczonych, jak i rozbudowanych zasada pracy automatyki SZR jest taka sama. Układ monitoruje sieć, gdzie wykrywa zanik napięcia lub opcjonalnie nieodpowiednie wartości napięcia w zasilaniu sieciowym. Powoduje to odcięcie zasilania sieciowego oraz wysłanie sygnału startu do agregatu. W każdej szafie SZR ustawiana jest zwłoka, która może być programowana, w celu uniknięcia włączania agregatu podczas zaników kilkusekundowych. Zwykle oscyluje ona w granicach 15 sekund. Po tym czasie silnik agregatu prądotwórczego się uruchamia, a po ustabilizowaniu napięcia na prądnicy, napięcie z agregatu zostaje podane na odbiory. Cały proces zajmuje od 30 do 60 sekund. Uzależnione to jest m. in. od typu agregatu, miejsca jego zainstalowania, a czasami warunków pogodowych. Podczas pracy agregatu prądotwórczego szafa SZR cały czas monitoruje sieć w celu wykrycia powrotu napięcia. W przypadku powrotu agregat zostaje odstawiony, ale jeszcze nie następuje gaszenie silnika. Prąd zostaje podany z sieci, natomiast agregat pracuje jeszcze przez około 2 minuty w celu potwierdzenia, że prąd z sieci powrócił trwale. Pozwala to uniknąć niepotrzebnego gaszenia i uruchamiania agregatu prądotwórczego w przypadku krótkotrwałego powrotu napięcia. Przy silnikach diesla z turbodoładowaniem pozwala to również na spokojne zatrzymanie turbiny i zejście silnika do biegu jałowego, co pozytywnie wpływa na jego żywotność.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą szaf SZR. Nasz dział handlowy chętnie pomoże Państwu w doborze odpowiedniego urządzenia dla Państwa potrzeb.

  

      

Skontaktuj się z nami!