Większość użytkowników uważa, że olej silnikowy służy do „smarowania” ruchomych części silnika. Jest to oczywiście prawda, ale nie kompletna. Zarówno w agregatach, jak i w samochodach zaleca się kontrolę poziomu oleju silnikowego przed długotrwałą pracą. Każda instrukcja obsługi agregatu zawiera kontrolę poziomu oleju przed każdym uruchomieniem silnika.

   

Odpowiedzialność oleju.

Za co jeszcze odpowiedzialny jest olej?

Przede wszystkim za chłodzenie silnika. Aspekt chłodzenia silnika przez olej jest bardzo ważny w każdym agregacie prądotwórczym. Szczególnie jest to istotne w małych silnikach chłodzonych powietrzem. Niestety są to agregaty najczęściej zaniedbywane przez użytkowników. Małe przydomowe agregaty, czasami pracujące na placach budowy, w oczach użytkowników często są pomijane przy planowaniu obsługi serwisowej. Powoduje to przegrzewanie się silnika i jego awarie.

Kolejna ważna funkcja to utrzymywanie silnika w czystości. Każdy olej posiada w sobie związki myjące odpowiedzialne za te procesy. Ich poziom jest podobny zarówno dla olejów przeznaczonych do silników benzynowych, jak i diesla. Olej wypłukuje z wnętrza silnika produkty spalania, które dostają się do oleju w czasie pracy urządzenia. Przede wszystkim dotyczy to kwaśnych pozostałości spalania paliwa, które mogą doprowadzić do korozji silnika.

Oleje silnikowe walczą również z wilgocią, która jest wprowadzana do silnika za pośrednictwem powietrza. Zwłaszcza jest to odczuwalne w zimie, kiedy to na zimnym silniku, zaraz po uruchomieniu od wewnątrz, odkłada się para wodna. W oleju dobrej jakości znajdują się emulgatory, które najpierw wiążą powstałą wodę, a po rozgrzaniu silnika pozwalają ją odparować. Niestety w skrajnych warunkach zimowych i przy krótkotrwałej pracy na zimnym silniku zarówno emulgatory, jak i demulgatory zawarte w oleju nie potrafią sobie poradzić z wodą, co może prowadzić do odkładania się szlamu i nagarów. Dlatego ważnym elementem agregatu prądotwórczego jest grzałka bloku silnika, która pozwala uniknąć pracy na zimnym bloku silnika.

Na koniec wróćmy jeszcze do podstawowej funkcji oleju, czyli smarowania. Im dłużej olej jest użytkowany, tym bardziej jego właściwości w tym zakresie maleją. Lepkość oleju ulega zmniejszeniu. Bardziej odporne na te zmiany są oleje syntetyczne, które w swoim składzie posiadają stabilniejszą bazę olejową.

   

Czarny scenariusz, czyli co się stanie jeśli olej nie zostanie wymieniony

   

Silnik agregatu będzie gorzej chroniony. Objawi się to zmniejszeniem lepkości, zwiększeniem zasadowości oraz spadkiem ogólnej wytrzymałości oleju na ścinanie. Nawet oleje z najwyższej półki nie utrzymają swoich właściwości w nieskończoność. Dodatkowo nowe konstrukcje silników, pracują na większym ciśnieniu, co ma wpływ na eksploatację silnika.

Należy bezwzględnie pilnować czasookresów wymiany oleju sugerowanych przez instrukcję obsługi agregatu. Nowoczesne urządzenia przemysłowe same podpowiadają użytkownikowi, że nadszedł czas na wymianę oleju.

Polecamy kontakt z naszym działem serwisowym, który chętnie pomoże Państwu z serwisowaniem agregatu. W swojej ofercie usług, mamy zarówno proste wymiany oleju, jak i kompletne przeglądy serwisowe większości marek silników.

 

 

      

Skontaktuj się z nami!