Zabezpiecz się przed zimą i niepogodą – agregat prądotwórczy jako awaryjne zasilanie domu
Przerwy w dostawie energii elektrycznej zimą lub w trakcie załamania pogody mogą powodować problemy z ogrzewaniem i dostępem do ciepłej wody użytkowej w wielu domach z instalacją grzewczą wyposażoną w nowoczesny piec do centralnego ogrzewania i pompę ciepła. Automatyka pieców nie zużywa dużo energii, do zasilania pieca wystarczy niewielki agregat o mocy kilku kW. Zasilanie mocnych pomp ciepła wymaga już o wiele mocniejszych urządzeń. Gdy przerwy w dostawie energii lub spadki jej jakości zdarzają się często, lepiej zainwestować w mocniejsze awaryjne zasilanie domu, które będzie w stanie zaopatrywać w prąd najważniejsze urządzenia w domu, a nawet całą instalację.
Jak dobrać agregat prądotwórczy? Zasilanie awaryjne do domu na zimę
Dobierając agregat prądotwórczy do domu w celu awaryjnego zasilania urządzeń ogrzewczych i innych odbiorników, trzeba zadbać o to, aby agregat dysponował odpowiednią mocą. Moc znamionowa domowego agregatu prądotwórczego do zasilania awaryjnego powinna pokrywać obciążenie generowane przez wszystkie podłączone do niego odbiorniki. Warto wiedzieć, że aby domowe zasilanie awaryjne działało bez problemu, moc agregatu musi być skorygowana o wartość prądu rozruchowego, jaki pobierają zasilane z niego urządzenia w momencie ich uruchamiania. Kupując agregat do domu, trzeba sprawdzić, czy zasilanie awaryjne powinno zasilać odbiorniki trójfazowe oraz dobrać takie urządzenie, które będzie dopasowane do warunków w miejscu montażu.
Upewnij się, czy potrzebujesz zasilania awaryjnego do odbiorników trójfazowych
Wybierając agregat prądotwórczy do domu, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego rodzaju urządzenia ma on zasilać. W wielu domach stosuje się zarówno odbiorniki prądu jednofazowego, jak i urządzenia zasilane prądem trójfazowym. Chcąc zapewnić sobie zasilanie awaryjne dla wszystkich urządzeń w domu, trzeba dobrać agregat generujący prąd o odpowiednich parametrach. W domach, w których zasilanie awaryjne nie musi dostarczać energii do zasilania urządzeń trójfazowych, wystarczą agregaty jednofazowe o odpowiedniej mocy. W przypadku obiektów, w których zastosowano urządzenia trójfazowe, trzeba zdecydować się na odpowiedni agregat trójfazowy.
Wybierz agregat, który nie będzie uciążliwy dla użytkowników i otoczenia
Kupując agregat prądotwórczy do domu, trzeba pamiętać o tym, że niewłaściwie dobrane urządzenie tego typu może być w pewnym sensie uciążliwe dla domowników i otoczenia. Agregaty generują określony poziom hałasu, co negatywnie wpływa na komfort. Warto też pamiętać o rozmiarach urządzenia oraz o zasadach wyboru miejsca, w którym może zostać zainstalowane.
- Poziom hałasu generowanego przez domowy agregat prądotwórczy – dobierając urządzenie, warto zastanowić się, jak jego montaż i użytkowanie wpłynie na domowników.
- Montaż agregatu wewnątrz budynku – montaż np. w piwnicy, kotłowni czy garażu może spowodować to, że domownicy będą odczuwać pewien dyskomfort wynikający z ograniczenia dostępnej przestrzeni, którą zajmie domowy agregat prądotwórczy. W przypadku montażu wewnątrz budynku trzeba też pamiętać o odprowadzaniu spalin i o poziomie wibracji, które generuje pracujący generator domowego zasilania awaryjnego.
- Wentylacja i odprowadzanie spalin – montując agregat we wnętrzu, trzeba pamiętać o odpowiedniej wentylacji pomieszczenia i należy zadbać o montaż profesjonalnej instalacji odprowadzającej spaliny na zewnątrz. Konieczne może okazać się dobudowanie dodatkowych przewodów kominowych. Problem ten wydaje się rozwiązywać usytuowanie agregatu na zewnątrz.
Czasem okazuje się, że w danych warunkach można pozwolić sobie jedynie na montaż niewielkiego agregatu do awaryjnego zasilania kluczowych odbiorników. Gdy warunki w miejscu montażu na to pozwalają, można pozwolić sobie na domowy agregat prądotwórczy do zasilania awaryjnego, który w razie potrzeby zapewni energię wszystkim domowym urządzeniom, w tym oświetleniu oraz urządzeniom AGD, takim jak lodówka i płyta grzewcza czy indukcyjna.
Lekkie agregaty z silnikami spalinowymi zasilanymi benzyną lub gazem to podstawa zasilania awaryjnego w domach z piecami C.O. wyposażonymi w automatykę kontrolującą jakość procesu spalania. Takie urządzenia montuje się zazwyczaj w pobliżu pieca. Gdy zasilanie awaryjne domu ma zaopatrywać w prąd więcej urządzeń, warto rozważyć montaż mocnego agregatu. Dobrym rozwiązaniem do takich zastosowań są stacjonarne agregaty z dużymi zbiornikami na paliwo. Zewnętrzne agregaty stacjonarne są dostępne w obudowach, które umożliwiają ich eksploatację na wolnym powietrzu. To doskonałe rozwiązanie, które zapewnia możliwość nieprzerwanego korzystania z energii produkowanej przez agregat przez wiele godzin.