Kupując urządzenia elektryczne spotykamy się z parametrem mocy elektrycznej określonej w watach (W) lub (kW). Jednymi z wyjątków są generatory prądotwórcze oraz UPS, gdzie wartość mocy podawana jest VA lub kVA (kilowoltoamperach).

Spróbujmy się bliżej przyjrzeć o co w tym chodzi?

Moc czynna

Moc czynna określana w jednostce W, kW (wat, kilowat) to moc faktycznie pobierana przez urządzenia zasilane agregatem lub UPS. Potocznie nazywana jest mocą znamionową.

Moc bierna

Moc bierna to wielkość opisująca pulsowanie energii elektrycznej między elementami obwodu elektrycznego. Jednostką mocy biernej jest 1 war.  W uzasadnionych przypadkach stosuje się kompensatory mocy biernej zbudowane w oparciu o generator asynchroniczny.

Moc pozorna

Moc pozorna stanowi moc czynną powiększoną o moc bierną. Jednostką mocy pozornej jest VA, kVA (woltoamper, kilowoltoamper)

Elementem łączącym stosunek mocy czynnej do mocy pozornej jest współczynnik mocy określany na tabliczce znamionowej jak cos fi. W agregatach z trójfazową prądnicą prądu przemiennego wynosi zazwyczaj 0,8 lub 1 dla prądnicy jednofazowej. Natomiast dla UPS może się wahać od 0,55 do 1.

Dla przykładu:

            agregat trójfazowy – „siłowy” o mocy 10 kVA (moc pozorna) daje użytkownikowi do wykorzystania 8 kW mocy czynnej.

  

Po więcej informacji zapraszamy do naszych doradców techniczno-handlowych

 

 

   

Skontaktuj się z nami!