Energia elektryczna stała się dla nas rzeczą oczywistą, obecną w życiu codziennym. Wielu ludzi posiada również agregat prądotwórczy, czy to w miejscu pracy, czy też w domu. Każdy użytkownik agregatu prądotwórczego, powinien znać podstawy działania tego urządzenia.

   

Jak działa agregat prądotwórczy?

  

Pierwszą rzeczą, którą warto podkreślić, to kwestia zasilania. Każdy agregat to urządzenie spalinowe, a dokładnie rzecz biorąc urządzenie elektromechaniczne, którego rolą jest przetwarzanie energii mechanicznej na elektryczną. Agregat prądotwórczy składa się z kliku części: silnik spalinowy, prądnica, rozdzielnia elektryczna.

   

Budowa agregatu prądotwórczego 


Silnik spalinowy

W każdym agregacie znajduje się silnik spalinowy napędzający prądnicę, która jest drugim oczywistym składnikiem każdego agregatu prądotwórczego. Silniki spalinowe oczywiście mogą występować w wielu wersjach, np. benzynowy, diesla czy też gazowy. Poprzez spalanie paliw wytwarza się energię elektryczną. Wał w silniku jest napędzany, a dalej energia mechaniczna jest przenoszona poprzez sprzęgło do prądnicy. Należy podkreślić, iż w agregatach wykorzystuje się silniki stało obrotowe. Po osiągnięciu prędkości nominalnej (1500 RPM, 3000 RPM, itp.) utrzymują ją bez względu na obciążenie zadawane przez prądnicę. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ silnik odpowiedzialny jest za stabilizację częstotliwości prądu (Hz). Dlatego wyróżniamy kilka stopni klasy stabilizacji – od G1 do G3 – które można znaleźć w kartach katalogowych agregatów. Im wyższy stopień, tym lepsza stabilizacja częstotliwości


Prądnica

Prądnica jest kolejnym ogniwem w agregacie prądotwórczym. Jest ona już bezpośrednio odpowiedzialna za produkcję prądu. Za pomocą zjawiska indukcji elektromagnetycznej, które polega na powstaniu napięcia na końcach uzwojenia wirującego w polu magnetycznym, tworzony jest prąd.  Obudowę prądnicy stanowi cylindryczny stojan. Wewnątrz stojana znajduje się mechaniczny wirnik, napędzany wałem z silnika spalinowego. Na nim umiejscowione jest uzwojenie. Obracając się, generuje siłę elektromotoryczną. Zmiana strumienia magnetycznego obracającego się wirnika jest odpowiedzialna za wytworzenie prądu elektrycznego w obwodzie stojana. W języku angielskim prądnica nazywana jest alternatorem, nie bez powodu, ponieważ zasada jej działania jest taka sama, zmienia się tylko sposób napędzania. Tak samo jak silnik jest bezpośrednio odpowiedzialny za stabilizację częstotliwości, tak prądnica odpowiada za stabilizację napięcia.

AVR

Na wyjściu mocy z prądnicy znajduje się jeszcze jedno ważne urządzenie. Jest to AVR, czyli automatyczny regulator napięcia. W agregatach dużej mocy jest on już wyposażeniem standardowym. Przy mniejszych urządzeniach możliwe jest jeszcze wykonanie agregatu bez AVR w zależności od jego przeznaczenia. Odpowiada on za regulację napięcia wyjściowego w celu zabezpieczenia odbiorników przed uszkodzeniem. Dotyczy to głównie sprzętu komputerowego, sterowników, sprzętu RTV, medycznego czy telekomunikacyjnego.

  

Warto znać podstawowe zasady działania użytkowanego sprzętu. Natomiast jeżeli chodzi o wiedzę szczegółową zachęcamy do kontaktu zarówno z naszym działem handlowym, jak i serwisowym. Nasi pracownicy chętnie pomogą Państwu we wszystkich sprawach technicznych.

      

  

Skontaktuj się z nami!